Wysłannik Watykanu, kardynał Mario Grech, spotkał się w Dobrym Miejscu z uchodźcami z Ukrainy

fot. Karol Regulski (30)

19 marca w naszym ośrodku odbyło się uroczyste spotkanie grupy kilkudziesięciu uchodźców z kard. Mario Grechem, który do Warszawy przyjechał na zaproszenie kard. Kazimierza Nycza.


fot. Karol Regulski / Dobrym Okiem Fotografia


Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy w języku ukraińskim, następnie przemówili ks. Paweł Walkiewicz – dyrektor Domu Rekolekcyjnego, który opowiedział o wydarzeniach ostatnich tygodni w naszej placówce, a także głos zabrał kard. Kazimierz Nycz, który zapewnił o wsparciu polskiego i warszawskiego kościoła dla potrzebujących oraz o nieustającej modlitwie o pokój na Ukrainie.


fot. Karol Regulski / Dobrym Okiem Fotografia


Kardynał Mario Grech, który mówił o potrzebie posiadania silnej nadziei na odbudowę wolnej ojczyzny prosił jednocześnie, by nie przekazywać młodemu pokoleniu tej całej złości i chęci zemsty jaka naturalnie pojawia się w skrzywdzonym narodzie. Zakończył słowami, które przekaże Papieżowi Franciszkowi: „Byłem w Polsce, w Warszawie i rozmawiałem z uchodźcami z Ukrainy, którzy znaleźli tu “drugi dom”, dzięki pomocy Kościoła.” W spotkaniu uczestniczyli także bp. Piotr Jarecki oraz burmistrz Dzielnicy Bielany – Grzegorz Pietruczuk.


fot. Karol Regulski / Dobrym Okiem Fotografia


Burmistrz podziękował przedstawicielom Kościoła za wsparcie jakie uchodźcy otrzymują w domach rekolekcyjnych i parafiach, opowiedział o sytuacji w dzielnicy, o wielu innych miejscach stworzonych dla uchodźców i systemie pomocy. Burmistrz podkreślił, że z naszej dzielnicy co 2-3 dni wyjeżdżają na Ukrainę transporty humanitarne, a ponad 300 tys. osób przebywa aktualnie w różnych ośrodkach i prywatnych mieszkaniach na terenie Bielan.


fot. Karol Regulski / Dobrym Okiem Fotografia


Przedstawiciele władz kościelnych i samorządowych wysłuchali także bardzo cennego, emocjonalnego świadectwa p. Stany Sosnovskiej-Chopivskiej która opowiedziała o tym jak wojna na Ukrainie wygląda z perspektywy cywili, o ich drodze do Polski i ich nadziei na obronę ojczyzny, w której pozostali ich mężowie i synowie, by walczyć z najeźdźcą.


fot. Karol Regulski / Dobrym Okiem Fotografia


Do Dobrego Miejsca docierają także ciepłe słowa podziękowania od innych uchodźców, Pani Alena Kotsyuba napisała na facebooku:

„(…) Zawieźli nas do hotelu, który jest niedaleko Kościoła. Spotkał nas Ojciec Pawel Walkiewicz. Po całym horrorze jaki dzieje się na naszej rodzimej ziemi nawet się nie spodziewaliśmy, że taki napływ mam z dziećmi jest tak gorąco witany przez sąsiadów. Zaproponowano nam pomoc psychologiczną, medyczną. Ojciec Paweł sam przyniósł leki i wszystko co potrzebne dzieciom niepełnosprawnym. Pragnę wyrazić ogromne podziękowania od wszystkich naszych mam za ciepło i opiekę!”

fot. Karol Regulski / Dobrym Okiem Fotografia

W Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym w Lesie Bielańskim od początku marca schronienie znalazła prawie setka osób z Ukrainy. Głównie są to matki z dziećmi w różnym wieku. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie i wynikających z niej fal uchodźców napływających do Polski ściśle współpracujemy z Urzędem Dzielnicy Bielany, który koordynuje pomoc humanitarną w naszym rejonie. Dobre Miejsce doświadcza wiele wsparcia od osób prywatnych, parafian ks. Proboszcza Wojciecha Drozdowicza, a także stałych bywalców wydarzeń kulturalnych odbywających się regularnie w naszej placówce. Bez wsparcia rzeczowego i finansowego bardzo trudno byłoby nam poradzić sobie z ogromnym wyzwaniem jakim jest przyjęcie i zapewnienie godnych warunków pobytu prawie setce osób, które przybyły do naszego ośrodka jedynie z podręcznym bagażem.


Apel o pomoc:

W sprawie pomocy rzeczowej prosimy o kontakt pod nr telefonu: 512-011-482.

Można nas także wspierać wpłacając darowiznę na konto Domu Rekolekcyjnego. W tytule prosimy wpisać „Darowizna – Ukraina”. Numer konta: 59 1240 2063 1111 0000 0202 2479


WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA DOSTĘPNE POD ADRESEM: https://dobremiejsce.org/galeria-dm/kardynal-mario-grech/